Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

  Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Cep telefonu kameraları gelişmeye devam etse ve hayal edilemez görüntü kalitesi seviyelerine ulaşsa bile, her zaman daha büyük, daha ağır ve daha karmaşık bir kamera taşıyacağım. Nedenmiş? Tek kelime: lensler! Değiştirilebilir bir lensli kamera, çok çeşitli optikler aracılığıyla geniş bir fotoğrafik görüntü dünyasının kapılarını açar. Düzinelerce, hatta yüzlerce lens arasından seçim yapmak kafa karıştırıcı ve göz korkutucu olabilir, bu nedenle bu başlangıç ​​kılavuzunda mevcut lens türlerini ve ne satın almanız gerektiğini açıklayacağım.

Lens Ne İşe Yarar?

Bir mercek, tıpkı gözümüzün çalıştığı gibi, kameranın dijital sensöründe veya film düzleminde bir görüntü oluşturmak için ışığı odaklar. Ve daha da önemlisi, bir mercek, geniş açılı bir merceğin geniş kapsamlı görünümünden bir telefoto merceğin dar, seçici görünümüne kadar konunun ne kadarının göründüğünü ve yakalandığını belirler. Buna görüş açısı diyoruz.

Lensler, belirli odak uzunluklarına göre milimetre cinsinden sınıflandırılır. En basit düzeyde, bu milimetre işareti, odaklanıldığında merceğin optik merkezi ile kameranın görüntü sensörü arasındaki mesafeye karşılık gelir. Bu odak uzaklığı atamasından, belirli bir kamerada bir görüntünün nasıl görüneceğini - özellikle görüş açısını - biliyoruz. Odak uzaklığı, belirli bir fotoğraf için hangi lensin kullanılacağını belirleyen en önemli faktördür.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Yukarıdaki görüntülerin tam çerçeve bir kamerayla çekildiğini unutmayın; yani, yaklaşık 24×36mm boyutunda sensörlü bir kamera. Kameranız aps-c veya Micro Four Thirds gibi daha küçük bir sensöre sahipse, yukarıdaki görüntülerin bir "kırpılması" görevi görür ve her odak uzaklığında daha yakınlaştırılmış bir görünüm verir. Spesifik olmak gerekirse, aps-c kameralar yaklaşık 1,5× kırpma faktörüne ve Micro Four Thirds kameralar yaklaşık 2× kırpma faktörüne sahiptir. (Bu makalenin geri kalanında, belirli odak uzunluklarından bahsettiğimde, bunu tam çerçeve kamera açısından yapacağım. Fotoğraf makinenizde eşdeğer sayıyı elde etmek için kırpma faktörünüze bölmek kadar kolaydır.)

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Odak uzunluğunun yanı sıra, bir lenste ayrıca boyutu değiştirebilen - genellikle diyafram olarak adlandırılan - lensten ne kadar ışığın geçtiğini kontrol eden bir diyafram bulunur ( pozlamayı nasıl kontrol ettiğimizin bir parçası ). Diyaframınız değiştikçe, şöyle görünür:

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Her lens, diyafram boyutunu değiştirmenize izin verir, böylece bir diyaframa takılıp kalmazsınız. Bununla birlikte, lensler genellikle maksimum diyafram açıklığına göre adlandırılır çünkü çok önemlidir - örneğin, Nikon 28mm f/2.8, 28 mm odak uzaklığına ve maksimum f/2.8 diyaframına sahiptir. Diğer lenslerin maksimum diyaframları f/4 veya f/5,6'dır (bu, çok fazla ışık girmesine izin vermez) ve bazıları diğer yöne f/1,4 veya f/2'ye gider (çok daha fazla ışık yakalayabilir).

Diyafram sadece ne kadar ışık yakaladığınızı değiştirmez. Ayrıca öznemizin ne kadarının önden arkaya odakta olduğunu belirler – buna alan derinliği diyoruz . Diyafram daraldıkça alan derinliği artar, bu yüzden manzara fotoğrafçıları önden arkaya keskin odak elde etmek için f/8, f/11 veya f/16 gibi diyaframları kullanırlar.

Bu iki faktör bir araya geldiğinde, odak uzaklığı ve diyafram açıklığı, bir merceğin en önemli özellikleridir. Bir merceğin odak uzaklık(lar)ını ve maksimum diyafram açıklığını biliyorsanız, hangi konuları yakalaması gerektiği hakkında zaten çok şey biliyorsunuzdur. Daha sonra bu amaçlanan konular hakkında daha fazla bilgi vereceğim.

The Normal Lens

"Orta" odak uzaklığına sahip lensler - süper geniş değil, süper telefoto değil - normal lensler veya standart lensler olarak bilinir. Birçok fotoğrafçı, perspektifi abartmadığı ve çok çeşitli fotoğraf ihtiyaçları için hizmete sunulabileceği için ana araç olarak normal lense yemin eder. Normal bir lensle çekilen fotoğraflar, dünyaya kamerayla değil, gözlerinizle bakıyormuşsunuz hissi verir.

Belirli bir kamera sistemi için normal lens, o kameranın sensörünün veya filminin diyagonal uzunluğuna benzer bir odak uzunluğuna sahiptir. Tam çerçeve kameralar (yine kabaca 24×36 mm sensörlü) yaklaşık 43 mm diyagonal değerine sahiptir. Tam çerçevedeki klasik normal lens, 43 mm'den biraz daha uzun ama oldukça benzer olan 50 mm'dir.

Normal/standart lensler, onlarca yıl önceki film günlerinde neredeyse her zaman kamerayla birlikte bir kit olarak satıldı. Bugün, her üreticiden hala bol miktarda 50mm lens (veya 35mm ve 24mm lensler gibi daha küçük sensörler için eşdeğerleri) bulunmaktadır.

Aile samimiyetlerinden, düşük ışıklı sokak sahnelerinden, düğün grubu fotoğraflarından ve hatta manzaralardan her şey normal bir lensle doğal görünür. Esnek bir araçtır.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Geniş Açı Lens Dramı

Geniş açılı lensler, normal lenslerden çok daha geniş bir görüş açısına sahip olduklarından ve perspektifi hoş bir şekilde abartmak için kullanılabildiklerinden, bakmak heyecan verici olabilir.

Geniş açı için tipik bir kullanım, geniş görüş alanının, arka planda dağların geniş bir görüntüsünü yakalamaya devam ederken, bir kır çiçekleri tarlası gibi ilginç bir ön plana yaklaşmanıza izin verdiği dramatik bir manzaradır. Geniş açılar aynı zamanda mimari fotoğrafçılıkta da yaygın olarak kullanılır, örneğin bir katedralin tüm büyük iç mekanlarının fotoğrafa dahil edilmesi gibi.

Tam karede, geniş açı odak uzunlukları yaklaşık 10 mm'den (birçok kullanım için alışılmadık ve aşırı geniş) 35 mm'ye (ki bu, bazı fotoğrafçıların geniş açı yerine normal bir lens olarak kabul ettiği kadar uzun) kadar değişir.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Telefoto Lens Gücü

Telefoto lens, dürbünle bakmak gibidir - nesnenizi yakın ve kişisel hale getirme gücüne sahiptir. Bir telefoto, seçici bir görüş açısına sahiptir ve genellikle vahşi yaşam veya spor gibi daha uzak konuları fotoğraflamak için kullanılır. Ayrıca rahat ve konforlu bir mesafeden insanların hoş baş ve omuz portrelerini yapabilir.

Konunuza yaklaşamıyorsanız, muhtemelen bir telefoto lens isteyeceksiniz. Manzaralar için kişisel favori lens tipim, tüm yamacın tamamını çekmek yerine bir ormanın fotojenik bir bölümünün resmini oluşturabiliyorum. Telefoto odak uzunlukları 70 mm'de başlar ve yaklaşık 800 mm'ye kadar devam eder.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Özel Lensler

Geniş açılı, normal ve telefoto lenslerin geniş kategorileri içinde daha özel optikler de vardır. Örneğin, bir makro lens, böcekler, çiçekler veya mücevherler gibi küçük nesnelerin çerçeveyi doldurabilmesi için çok yakına odaklanacak şekilde tasarlanmıştır. Başka bir özel lens, daha büyük lens elemanlarına ve daha geniş bir maksimum diyaframa sahip olan yüksek hızlı (veya hızlı) lenstir - daha fazla ışık girmesine izin vermek ve görüntüde fazla bir şeyin odakta olmadığı çok sığ alan derinliği fotoğraflarını çekmek için harikadır.

Diğer özel lensler arasında aşırı ve çarpık görüş alanına sahip balık gözü, bazı mimari, stüdyo ve manzara fotoğrafçıları tarafından perspektifi ve odağı daha hassas bir şekilde kontrol etmek için kullanılan tilt/shift lensler ve kenarda görülen devasa, egzotik süper telefotolar vardı. önemli spor etkinliklerinden.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Primes vs Zooms

Prime lens, 50 mm normal lens gibi tek bir odak uzaklığına sahiptir. Bir zoom lensinde, 24-105 mm lens gibi sürekli değişken odak uzunlukları bulunur. Geniş açılı 24 mm perspektiften 105 mm telefotoya yakınlaştırmak için lens çerçevesi üzerindeki yakınlaştırma halkasını çevirirsiniz.

Prime lensler genellikle zumlardan daha küçük ve daha hafiftir ve genellikle daha büyük bir maksimum diyaframa sahiptirler. Prime lensler ayrıca yakınlaştırmalardan biraz daha iyi optik kalite sağlama eğilimindedir. Ancak zoom lensler, bir çanta dolusu sabit odak uzaklığı primerinin yerini alan bir lensi taşımanıza izin vererek kolaylık ödülünü kazanır.

Bugünlerde en iyi zum lensleri optik olarak o kadar iyi ki çoğu fotoğrafçının optik farklılıklar konusunda endişelenmesine gerek kalmayacak. Bir fotoğrafçının lens kiti büyüdükçe hem asal hem de yakınlaştırma doğru yere sahip olabilir.

Fiyat ve Performans

Lensler tüm fiyat aralıklarında gelir ve bütçe aralığında iyi seçenekler mevcuttur. Daha fazla para harcamak size daha yüksek bir yapı kalitesi, daha rafine optik nitelikler veya daha geniş açıklıklar sağlayabilir, ancak yeni başlayanlar için fazla harcama yapmak için hiçbir neden yoktur.

Herhangi bir modern lens, becerilerinizin izin verdiği kadar mükemmel fotoğraflar çekmenize izin vermelidir. Fotoğrafçılıktan zevk almaya ve becerilerinizi geliştirmeye devam ederseniz, daha fazla para harcamanın size yukarıda belirtilen alanlardan birinde yükseltme sağlayacağı bir zaman gelebilir.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

OEM ve Üçüncü Taraf

Canon, Nikon ve Sony gibi her kamera üreticisinin kendi özel kameralarına uyacak şekilde tasarlanmış kendi lens serisi vardır ve bu lenslerin çoğu çok iyi ila mükemmel olma eğilimindedir ve güvenli bir seçimdir. Ancak, Sigma ve Tamron gibi harika optikler sunan ve genellikle OEM lenslerinden daha düşük fiyatlarla yalnızca lens üreten üçüncü taraf üreticiler de var. Photography Life'daki lens incelemelerini incelemek , hangi lenslerin mevcut olduğu ve bunların nasıl ölçüldüğü konusunda size fikir vermenize yardımcı olacaktır.

Yeni ve Kullanılmış Lensler

Yeni lensler daha güvenli bir bahis çünkü memnun kalmazsanız genellikle 30 günlük iade ayrıcalıklarına sahipsiniz ve lensin önceki sahipleri tarafından nasıl kullanıldığını merak etmenize gerek yok. Ayrıca seçtiğiniz markayı yetkili satıcıdan satın alırsanız üretici garantisine de sahip olursunuz.

Pazarlık arayanlar için kullanılmış lensler, tasarruf edilen paranın ödülünü getirebilir, ancak olması gerektiği gibi performans göstermeyen bir lens alma riski vardır. Lensler gibi hassas ürünlerle ilgili olarak, hizasız bir lens elemanı, otomatik odaklama motorlarının ölmesi, optiklerin içinde toz veya küflenme veya namluda aşınma ve yıpranma gibi çok çeşitli potansiyel sorunlar vardır.

Yeni başlayanlara yenilerini satın almalarını veya güvenilir bir satıcıdan satın alınan kullanılmış lens alımlarında iade ayrıcalığı olduğundan emin olmalarını tavsiye ederim ( B&H Photo , yeni ve kullanılmış lensler için mükemmel bir seçimdir; KEH Kamera , iyi bir garantiyle ikinci el satın almak için mükemmeldir).

Başlamak için Bir Lens Seçmek

Lenslerle ilgili bu temel giriş bilgisi ile donanmış eğlence şimdi başlıyor: İlk lensinizi seçmek.

Klasik, disiplinli yaklaşım, 50 mm normal lensi savunur ve bunlar, herhangi bir üretici serisinde en uygun fiyatlı, hafif, küçük, parlak (AKA daha geniş diyafram açıklığı) ve optik olarak mükemmel lensler arasında olma avantajına sahiptir. Yeni başlayan biri olarak, çok çeşitli fotoğrafçılık için 50 mm lens kullanmak, nihai lens kitiniz için kendi ihtiyaçlarınız hakkında size çok şey öğretecektir. Küçük alanlarda fotoğraf çekiyorsanız, sonunda geniş bir açıya ihtiyaç duyabilirsiniz veya fotoğrafınızın çoğunu çocuk futbolu fotoğrafları çekerek harcıyorsanız, telefotoya olan ihtiyacı kısa sürede anlayacaksınız. 50 mm standart lens harika bir öğretmendir.

Çok çeşitli nesneleri rahatlıkla fotoğraflamak istiyorsanız, daha çok yönlü bir ilk lens satın alma, 24-105 mm veya 28-200 mm gibi bir geniş-telefoto zum olacaktır. Bunun gibi zumlarla, en önemli odak uzunluklarının tümüne tek bir pakette sahip olacaksınız ve konunuz için doğru perspektifi bulmak için zum halkasını çevirmeniz yeterli.

Yakınlaştırma aralığı ne kadar mütevazı olursa, optik kalite o kadar iyi olur. 24-70 mm lensler genellikle 24-120 mm lensleri, genellikle 24-200 mm lensleri yener. (Ayrıca daha hafif olma ve/veya daha geniş bir maksimum diyafram açıklığına sahip olma eğilimindedirler.) 24-105mm ve 24-120mm lenslerin en iyi uzlaşma olduğunu düşünüyorum. Sadece yeni başlayanlar için iyi bir ilk lens değiller, aynı zamanda kameranızda çok yönlü bir lense ihtiyaç duyduğunuz her an sevilen bir optiktirler. Kendi sistemimde sürekli olarak 24-120mm f/4 kullanıyorum.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Bunun gibi bir zum lensle başlarken biraz disiplin eklemek için, yeni başlayanların 24-105mm zum yapmasını ve fotoğrafçılığın ilk birkaç ayında merceği yalnızca üç belirgin odak uzaklığı ayarında kullanmasını öneririm: 24 , 50 ve 105 mm. Çantanızda üç tane asal sayı varmış gibi olacak ve bu alıştırmadan her konu için istediğiniz perspektife ve kompozisyona uygun odak uzunluğunu nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz.

Yeni başlayan biriyseniz ve kamera zamanınızın çoğunu spor veya vahşi yaşam fotoğrafçılığına harcayacağınızı zaten biliyorsanız ve başlamak için yalnızca bir lens istiyorsanız, geniş ve normal görünümleri atlamayı düşünün ve 70-300mm veya 100'ü seçin. -400mm ilk lensiniz olarak. Bu şekilde uzaktaki nesneler için gereken telefoto aralığına sahip olursunuz ve aile fotoğrafları veya tatil fotoğrafları çekerken iPhone'unuzu normal ve geniş görünümler için kullanabilirsiniz.

Çok Lensli Bir Sistem Oluşturma

İşte daha eğlenceli hale geldiği yer! Baştan iki veya daha fazla lensten oluşan bir sistem kurmayı planlıyorsanız, yukarıdaki önerilerimi genişletebilir ve birbirini tamamlayan birden fazla lens kullanabilirsiniz.

Yukarıda önerilen çok yönlü 24-105 mm'yi seçerseniz, iki numaralı lens (hazır olduğunuzda) telefoto perspektifi elde etmek için 100-400 mm, daha geniş bir diyafram açıklığı elde etmek için 50 mm f/1.8 veya elde etmek için 16-35 mm olabilir. daha geniş bir açı görünümü.

Alternatif olarak, doğa severler sonunda küçük dünyanın yakın çekimlerini yakalamaya yardımcı olacak bir makro lens isteyebilir ve 100 mm'lik bir makro, neredeyse tüm diğer lens kitleri için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Çoğu makro lensin maksimum f/2.8 veya daha fazla maksimum diyafram açıklığı olduğundan, hoş, sığ bir alan derinliği efekti sunan bir portre lensi olarak da kullanılabilirler. Veya 85mm f/1.2 veya 135mm f/1.8 gibi portrecilik sizin uzmanlık alanınızsa, daha egzotik hızlı diyafram açıklığına sahip primerlere gidebilirsiniz.

Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)

Manzaranın Tadını Çıkarın!

Lensler, değiştirilebilir lensli kameranın ömrüdür ve yeni başlayanlar için vizyonunu neredeyse sınırsız optik dünyasında genişletmenin gerçekten en iyi yoludur. Geniş açıların dramından standart lensin tam doğru rahatlığına, telefotoların güçlü dünyasına kadar, iyi bir lensten gelen görüntü baştan çıkarıcıdır ve sizi hayatınızın geri kalanında fotoğrafçılığın keyfine çekebilir.

İlk lensinizi seçmek veya bir çoklu lens sistemi oluşturmak isteyen yeni başlayan biri olarak sizi bekleyebilecek eğlenceyi umarım görmüşsünüzdür. Aşağıda yorumlarınızı bekliyorum!

YORUMLAR

Ad

A Skull & Bones,8,Android,21,Apex Legends,5,APK Download,9,Apple,1,Asus,1,BGMI,3,Bilim Dünyası,12,Brawl Stars,2,Call Of Duty,19,china,1,Clash Royale,5,Cod Mobile,14,Coin,4,Company of Heroes,1,Cycle Frontier,32,Czech,1,Destiny,19,Diablo,6,Dying Light 2,7,Economy,4,Ekonomi,8,Elden Ring,528,En,7,Eng,26,Es,1,Esp,34,F1,16,Fall Guys,8,Fifa,1,Final Fantasy,1,Fortnite,5,Fr,2,Fra,33,Free Fire,36,Game,361,Game Guide,708,Game Guides,725,Genshin Impact,71,Ger,35,GoD Of WaR,9,Gotham Knights,2,GTA,1,Halo Infinite,1,İndia,1,iOS,16,iPhone,4,İpuçları ve Püf Noktaları,16,Jpn,33,Kor,1,LOL,4,Lost Ark,121,Minecraft,3,MODERN WARFARE,8,MOTORLU ARAÇLAR,24,Nasıl Yapılır,79,NBA,8,New Game,1100,News Release,26,OnePlus,12,Overwatch 2,8,Oyun İpuçları ve Püf Noktaları,322,Oyun Klavuzları,510,Oyunlar,766,PlayStation,2,Por,32,Pr,1,PUBG Mobile,131,PUBG Mobile Lite,26,PUBG New State,26,Raft,16,Roblox,1,Samsung,6,Sniper Elite,1,Sosyal Medya,12,Spider-Man,6,Splatoon,7,technology,19,Teknoloji,156,Telefonlar,6,Trendler,30,Ukr,31,Update,1,v Rising,34,Valorant,18,Xiaomi,6,Yaşam ve Sağlık,10,Yeni Haberler,43,Yeni Yayınlar,1538,YouTube,1,
ltr
item
Oneyle: Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)
Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)
Hangi Kamera Lensini Almalıyım? Başlangıç ​​Kılavuzu (2022)
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiodtoF0NUStnll1YEytuTEwge1QhJRUXbT2HhnXoarEh3Z7U0tx5xMSC7gVIYqPsfiv5tgPjgwDJzmDRkWHI6sLJH6DHjkg4xcYQ2cQvD-C9kp9YmDeqPmvETKS6vIBtXlAnEgLGvY939oz8B_2EDhTfWfhZaTseVgD5a0oswv8eJA3-fd5wz5I42udw=w640-h427
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiodtoF0NUStnll1YEytuTEwge1QhJRUXbT2HhnXoarEh3Z7U0tx5xMSC7gVIYqPsfiv5tgPjgwDJzmDRkWHI6sLJH6DHjkg4xcYQ2cQvD-C9kp9YmDeqPmvETKS6vIBtXlAnEgLGvY939oz8B_2EDhTfWfhZaTseVgD5a0oswv8eJA3-fd5wz5I42udw=s72-w640-c-h427
Oneyle
https://www.oneyle.com/2022/04/hangi-kamera-lensini-almalym-baslangc.html
https://www.oneyle.com/
https://www.oneyle.com/
https://www.oneyle.com/2022/04/hangi-kamera-lensini-almalym-baslangc.html
true
8251920511909153638
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All TAVSİYE EDİLEN YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy