Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

  Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Bir DSLR fotoğraf makinesi satın almak söz konusu olduğunda , birçok alıcı Canon veya Nikon arasında seçim yapacaktır. Dijital fotoğrafçılıkta en kapsamlı geçmişe sahip en köklü markalardır.

İki marka arasındaki fark nedir? Hangisi sizin için mükemmel uyum? Bu Canon vs. Nikon makalesinde öğreneceğiz!

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Canon ve Nikon Hangisi?

Tartışma, tamamen birine veya diğerine adanmış fotoğrafçılardan geliyor. Canon ve Nikon en popüler ve yaygın DSLR markaları olduğu için, en önemli tartışmanın onların etrafında olması doğaldır.

Film fotoğrafçılığının altın çağında , Nikon ve Canon tartışması çok daha az belirgindi. Çok sayıda mükemmel kamera vardı ve hepsi farklı bir şey sundu.

Ancak dijital fotoğrafçılık çağına girdiğimizden beri çok şey değişti. Artık yeni başlayan fotoğrafçılar genellikle Nikon veya Canon fotoğraf makineleri arasında seçim yapıyor. Son yıllarda, her biri aynasız kameralar üretmeye başladı ve yavaş yavaş Sony'yi ikinci sıraya koymayı başardı.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Gerçek Dünya Karşılaştırması

Hem Canon hem de Nikon'un farklı hedef nişlerinde kendi kaleleri var. İlerleyen bölümlerde iki markanın farklılık gösterdiği alanlara değineceğiz.

Lensler

Canon ve Nikon'un en popüler markalar olmasının en büyük nedenlerinden biri uyumluluklarıdır.

Canon'un EF serisi 1987 yılına kadar uzanıyor. Bu arada, Nikon'un F yuvalı lensleri 1959'da başladı. Bu, modern dijital kameranızda çalışmaya devam edecek uzun bir fotoğrafçılık ekipmanı listeniz olduğu anlamına geliyor.

İki marka arasındaki temel fark, otomatik odaklamadır. Canon ile tüm EOS lenslerinde otomatik odaklama vardır. Bu arada, yalnızca Nikon AF-S lenslerde otomatik odaklama vardır.

Ayrıca AF-S olmayan lenslerin bile Nikon DSLR'lerde çalıştığını belirtmekte fayda var. Tek uyarı, onları manuel olarak odaklamanız gerektiğidir.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Nikon, kameralarını daha küçük tutmak için otomatik odaklama motorunu giriş seviyesi DSLR'lerinden çıkarmaya karar verdi. Bu, giriş seviyesi bir DSLR'niz varsa, eski Nikon AF-S objektiflerinden otomatik netlemeyi kullanamayacağınız anlamına gelir .

Buna karşılık Canon, gövdelerde değil, lenslerde her zaman otomatik odaklama motorlarına sahipti. Bu, çoğu kamera gövdesiyle eski lensleri kullanabileceğiniz anlamına gelir.

En yeni Nikon ve Canon lensleri eşit derecede iyi performans gösteriyor.

En son teknolojiye sahip modern lensleri tercih ediyorsanız Canon'u düşünün. L-Serisi'nin kalitesi ve otomatik odaklaması dikkat çekicidir.

Canon için, adaptörlerle kamera gövdesine takabileceğiniz daha fazla üçüncü taraf vintage lens bulunmaktadır .

Ancak Nikon'un DSLR'leriyle uyumlu kendi eski ve manuel lensleri vardır. Bu Canon için geçerli değil.

Aynasızlar bölümüne gelince, Nikon daha az lens üretti. Yine de, daha hafif ve daha küçüktürler.

Her iki marka da kısa süre önce aynasız gövdelere yönelik lensler üretmeye başladı. Bu onları Sony ile rekabete sokuyor ve yıllardır Alpha serisiyle pazara liderlik ediyor.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Sensör

Her kamerada olduğu gibi, Canon ve Nikon'un da kırpma ve tam çerçeve sürümleri vardır.

Kırpma faktörü terimi , herhangi bir belirli merceğin kırpma sensörlü bir kamerada kullandığınızda ürettiği büyütmeyi tanımlar . Bu sayı iki kamera markası arasında farklılık göstermektedir.

Nikon kırpma sensörlü fotoğraf makinelerinin kırpma faktörü 1,5x'tir. Canon için kırpma faktörü 1,6x'tir.

Daha büyük bir sensör genellikle daha iyi çözünürlük anlamına gelir. Nikon ve Canon arasındaki 0,1 kırpma faktörü farkı önemsiz görünebilir, ancak kırpma sensörleri zaten küçük olduğundan, 0,1 bile resimlerinize çözünürlük artışı ile yardımcı olur.

Daha küçük sensörler ayrıca daha iyi 'büyütme' sağlar. Spor fotoğrafçısıysanız, 100 mm'lik bir telefoto lensi Nikon ile 150 mm'ye ve Canon gövde ile 160 mm'ye hızla dönüştürebilirsiniz.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Kullanım kolaylığı

Canon ve Nikon tartışmasındaki en önemli faktörlerden biri kullanılabilirliktir. Çoğu kişi, Canon DSLR'lerin daha kolay kullanıldığını düşünürken, Nikon aynasız ile liderliği alıyor.

Her şey sana doğru gelenle ilgili. Çoğu fotoğrafçı markasını seçerken, genellikle değişmez. Sonuçta, bu kadar çok para harcadıktan sonra ekipmanınızdan kurtulmak kolay değil. Yatırım yapmadan önce tercihlerinizi iyice düşünün.

Canon vs. Nikon – SİZİN İÇİN Daha İyi Seçim Hangisi?

Bu bölümde, hem Canon hem de Nikon'dan farklı fotoğrafçılık seviyelerine ve amaçlarına yönelik kameralar topluyoruz.
Giriş seviyesi DSLR'ler

Giriş seviyesi DSLR'ler söz konusu olduğunda Canon'un daha geniş bir paleti var. 4000D , 2000D ve son zamanlarda yayımlanan 250D acemi fotoğrafçılar aradıklarını büyük örnekleridir.

250D, 24MP, 4k videolarda çekim yapabilir ve hala uygun fiyatlı olmasına rağmen Dual Pixel otomatik odaklama sistemine sahiptir.

Büyük çeşitliliğin yanı sıra, bu kamera gövdelerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini düşünmek de önemlidir.

Nikon, neredeyse her alanda Canon rakiplerini geride bıraktığı için D3500 ile bu bölümü çalıyor.

24 MP çözünürlük, 60p video kaydı, 100 – 25 600 ISO aralığı sunar. Ayrıca pili daha uzun süre dayanır (1550 çekim). Tek dezavantajı, bu gövdenin Canon muadillerinden daha büyük ve daha az kompakt olmasıdır.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Orta sınıf DSLR'ler

90D ve 850D'nin güncel sürümleriyle Canon bu bölümü kazanıyor. Nikon kısa bir süre önce iki yeni (4 yıl önce) organları, D5600 ve ile geldi ise onlar, onların orta sınıf organları geliştirmeye devam D7500 (3 yıl önce). Ayrıca Nikon'un durumunda, önceki nesillere kıyasla önemli bir güncelleme yapılmadı.

Canon 90D, eğilebilir LCD ekran, 11 fps sürekli çekim ve 45 çapraz tip netleme noktası ile 33MP çözünürlüğe sahipken, D7500, yalnızca 21MP, 8 fps ve 15 netleme noktası sunar.

Ayrıca Canon'un modelinin web kamerası işlevi, odak basamaklama ve mükemmel pil ömrü gibi gelişmiş modern özellikler içerdiğini belirtmekte fayda var.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Profesyonel tüketici DSLR'leri

Bu kategori kesinlikle profesyonel son APS-C modelleri ve başlangıç ​​seviyesindeki tam çerçeve kameralarla ilgilidir.

Canon, 2014'teki lansmanından bu yana 7D Mark II adlı üst seviye APS-C modelini yükseltmedi . Bu nedenle Nikon D500 bu kategoriyi kolayca kazanıyor.

Nikon'un gövdesi 100 – 51 200 (102 400 – 1 640 000'e genişletilebilir) ISO aralığı sunarken, Canon rahat ISO 100 – 16.000 (/-25 600) aralığına sadık kalır. Ayrıca Nikon, 99'u çapraz tip olan Canon'un iki katından fazla netleme noktasına sahiptir. Daha küçük boyut ve daha uzun pil ömrü de bahsetmeye değer.

DSLR tam kareler söz konusu olduğunda, Canon her yönden en ucuz seçenek olan 6D Mark II'ye sahiptir. Bu gövde 2017'de piyasaya sürüldü ve evrensel favori Nikon D750'ye gerçek bir rakipti . Ancak o zamandan beri Nikon , 2020'de D780 ile gelen seriyi yükseltti .

Bu Nikon fotoğraf makinesi gövdesi, ISO aralığından video özelliklerine, görüntü kalitesine, hızına ve otomatik odaklama doğruluğuna kadar her alanda Canon'dan daha iyi performans gösteriyor. İkisi arasında önemli bir fiyat farkı olduğu için bir yakalama var. Bu nedenle, 6D Mark II, başlangıç ​​seviyesinde bir full frame fotoğraf makinesi arayanlar için uygun fiyatlı ve makul bir seçim olmaya devam ediyor.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Üst düzey DSLR'ler

Üst seviye full frame kameralarda kazanan o kadar basit değil. Canon, 2016'dan beri 5D Mark IV'i yükseltmedi , ancak Nikon'un D850 modeli hala pazar lideri.

Karşılaştırmaya bakarsak, Nikon'un burada neden öne geçtiğini görebiliriz. 46 MP'ye karşılık Canon'un 30 MP'si, çok sayıda odak noktası (153) ve dinamik aralığı ve basamaklama yetenekleri belirleyici özelliklerdir.

Öte yandan, mutlak en iyi DSLR fotoğraf makinelerine bakıldığında, bir Canon modeli rekabeti kazanıyor. Canon 1DX Mark III ve Nikon D6 tartışması, D6'nın 2020'deki ilk çıkışından bu yana devam ediyor. Genel sonuç, Nikon'un hala en iyi Canon DSLR'yi geçemediğidir.

Yetenekleri yakın olsa da, 1DX Mark III bazı alanlarda hala üstün. Bunlara video çekimi (120 fps ile 5.5K çözünürlük), 20 fps sürekli çekim ve dahili GPS dahildir.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Giriş Seviyesi Aynasız Kameralar

Bu, Nikon'un eksik olduğu alandır. Canon M200'ün gerçek bir Nikon rakibi yok .

M200, kırpma sensörü giriş seviyesi aynasız bir kameradır. 24 MP çözünürlük, 100 ila 25 600 ISO aralığı, 6 fps sürekli çekim ve dahili flaş sunar.

Ayrıca yerleşik WiFi, Bluetooth ve dokunmatik ekran gibi eski DSLR fotoğraf makinelerinde bulamayacağınız çeşitli teknolojiler içerir.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Orta Sınıf Aynasız Kameralar

Bu seride Canon EOS M6 Mark II ve Nikon Z50 arasında sıkı bir rekabet var .

Her iki gövde de bir APS-C sensörü, ayarlanabilir bir LCD ekran, Bluetooth ve WiFi bağlantısı, hatta bir dokunmatik ekran ve web kamerası işlevi sunuyor. Ancak, Z50'nin M6 Mark II'ye galip geldiği bazı alanlar var.

Canon'un 143'ünün aksine önemli sayıda (209) netleme noktasına sahiptir. Ayrıca iki kat daha geniş ISO aralığına, daha uzun flaş kapsamına ve hava koşullarına dayanıklı yalıtıma sahiptir.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Üst Düzey Aynasız Kameralar

Tıpkı DSLR üst düzey kameralarda olduğu gibi, bu alanda da aynasız olan farklı kategoriler var.

Canon EOS RP, gerçek bir rakip olmadan alt uçta pazar lideridir. Meraklısı full frame aynasız fotoğraf makineleri bölümünde Nikon Z6 ve Canon R6 rekabet ediyor. Z6 sensörü, taşıma sistemi ve fiyat daha uygun olduğu için burada kazanan o kadar açık değil. Öte yandan, R6 daha iyi video çekim fırsatları ve düşük ışık yönetimi sağlar.

Biz bahsederken en iyi aynasız kamera bu markalardan, biz belirtmek zorundadır Canon R5 ve Nikon Z7 . Burada Canon, önemli ölçüde daha iyi bir video ve düşük ışık yönetim sistemine sahiptir.

Bunun nedeni Z7'nin iki yaş büyük olmasıdır. Son birkaç yılda önemli aynasız gelişmeler gerçekleşti.

Nikon, Z6 II ve Z7II'nin piyasaya sürülmesiyle bu kategorilerin her ikisini de kazanmakla tehdit ediyor. O zamana kadar, en iyisini arıyorsanız, aradığınız kamera gövdesi Canon'dur.

Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır

Sonuç

Canon ve Nikon en yaygın iki dijital fotoğrafçılık markasıdır. İki kamera markası arasındaki tartışma on yıllardır devam ediyor ve hala bir fikir birliğine varılmış değil.

Her iki markanın da güçlü ve zayıf yönleri var. Uyumluluk söz konusu olduğunda Canon daha iyidir. Nikon aynasız pazarında kazanıyor.

Tavsiyemiz, hangi markayı seçeceğiniz konusunda takıntı yapmamanızdır. Fotoğrafçılığınızda neyi başarmak istediğiniz konusunda objektif olun.

Bütçenizi ve bunun için hangi özellikleri almak istediğinizi düşünün. Her iki kamerayı da elinizde tutun ve içgüdülerinizi dinleyin. Hangisi daha iyi, daha doğal, daha sezgisel geliyor? Cevap sizin için doğru kamera.

YORUMLAR

Ad

A Skull & Bones,8,Android,21,Apex Legends,5,APK Download,9,Apple,1,Asus,1,BGMI,3,Bilim Dünyası,12,Brawl Stars,2,Call Of Duty,19,china,1,Clash Royale,5,Cod Mobile,14,Coin,4,Company of Heroes,1,Cycle Frontier,32,Czech,1,Destiny,19,Diablo,6,Dying Light 2,7,Economy,4,Ekonomi,8,Elden Ring,528,En,7,Eng,26,Es,1,Esp,34,F1,16,Fall Guys,8,Fifa,1,Final Fantasy,1,Fortnite,5,Fr,2,Fra,33,Free Fire,36,Game,361,Game Guide,708,Game Guides,725,Genshin Impact,71,Ger,35,GoD Of WaR,9,Gotham Knights,2,GTA,1,Halo Infinite,1,İndia,1,iOS,16,iPhone,4,İpuçları ve Püf Noktaları,16,Jpn,33,Kor,1,LOL,4,Lost Ark,121,Minecraft,3,MODERN WARFARE,8,MOTORLU ARAÇLAR,24,Nasıl Yapılır,79,NBA,8,New Game,1100,News Release,26,OnePlus,12,Overwatch 2,8,Oyun İpuçları ve Püf Noktaları,322,Oyun Klavuzları,510,Oyunlar,766,PlayStation,2,Por,32,Pr,1,PUBG Mobile,131,PUBG Mobile Lite,26,PUBG New State,26,Raft,16,Roblox,1,Samsung,6,Sniper Elite,1,Sosyal Medya,12,Spider-Man,6,Splatoon,7,technology,19,Teknoloji,156,Telefonlar,6,Trendler,30,Ukr,31,Update,1,v Rising,34,Valorant,18,Xiaomi,6,Yaşam ve Sağlık,10,Yeni Haberler,43,Yeni Yayınlar,1538,YouTube,1,
ltr
item
Oneyle: Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır
Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır
Nikon mu? Canon mu? Hangisi Alınmalıdır
https://lh3.googleusercontent.com/-yue5rB1KRsk/YPHZ5ufVMjI/AAAAAAAAKUs/xyJ1M_VfDfo5agyIRErF522d1w13stZJwCLcBGAsYHQ/w640-h425/cameras-1851131_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-yue5rB1KRsk/YPHZ5ufVMjI/AAAAAAAAKUs/xyJ1M_VfDfo5agyIRErF522d1w13stZJwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h425/cameras-1851131_960_720.jpg
Oneyle
https://www.oneyle.com/2022/04/nikon-mu-canon-mu-hangisi-alnmaldr.html
https://www.oneyle.com/
https://www.oneyle.com/
https://www.oneyle.com/2022/04/nikon-mu-canon-mu-hangisi-alnmaldr.html
true
8251920511909153638
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All TAVSİYE EDİLEN YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy